AVX Corporation 08055C501KAT2A
08055C501KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C501KAT2A
Brief Description
CAP CER 500PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C501KAT2A.pdf
Availability of 08055C501KAT2A
QUANTITY
08055C501KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C501KAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C501KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C501KAT2A
Related Links08055C5, 08055C501KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C501KAT2A Details Description
Related parts for 08055C501KAT2A
IC AMP HBT SIGE 3GHZ 16-QFN datasheet.pdf
CAP KEYSWITCH SQUARE BLUE datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 48POS 2MM GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 24LSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P datasheet.pdf