AVX Corporation 08055C501MAT2A
08055C501MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C501MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 500PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C501MAT2A.pdf
Availability of 08055C501MAT2A
QUANTITY
08055C501MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C501MAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C501MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C501MAT2A
Related Links08055C5, 08055C501MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C501MAT2A Details Description
Related parts for 08055C501MAT2A
BATTERY PACK NICAD 7.2V 4400MAH datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR GOLD T/H datasheet.pdf
MOUNT RECT TO202/220 0.150" datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 4POS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERMINATION DIESET ASSEM datasheet.pdf
6P MICRO MNL ASY,VRT,REV REEL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf