AVX Corporation 08055C502KAT2A
08055C502KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C502KAT2A
Brief Description
CAP CER 5000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C502KAT2A.pdf
Availability of 08055C502KAT2A
QUANTITY
08055C502KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C502KAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C502KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C502KAT2A
Related Links08055C5, 08055C502KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C502KAT2A Details Description
Related parts for 08055C502KAT2A
RES SMD 6.34KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf