AVX Corporation 08055C512KAT2A
08055C512KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C512KAT2A
Brief Description
CAP CER 5100PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C512KAT2A.pdf
Availability of 08055C512KAT2A
QUANTITY
08055C512KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C512KAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C512KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C512KAT2A
Related Links08055C5, 08055C512KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C512KAT2A Details Description
Related parts for 08055C512KAT2A
FIXED IND 39UH 7.1A 22 MOHM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 5V 4A HZ 12-SIP datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 141 50/CD datasheet.pdf
PLUG FEMALE 6POS STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 12" X 12" datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
V/T REC PWRBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf