AVX Corporation 08055C561KAT9A
08055C561KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
08055C561KAT9A
Brief Description
CAP CER 560PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C561KAT9A.pdf
Availability of 08055C561KAT9A
QUANTITY
08055C561KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C561KAT9A
Internal Part NumberEIS-08055C561KAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C561KAT9A
Related Links08055C5, 08055C561KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C561KAT9A Details Description
Related parts for 08055C561KAT9A
PHOTOTRANSISTOR IR 880NM 2-PLCC datasheet.pdf
COIL CORD DUAL WIRE 7MM 6' datasheet.pdf
CAP PTFE 9.1PF 0.5PF 500V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG GRN/YEL 250' datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
IC MCU 8051 8KB ADC SOIC16 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 33W datasheet.pdf