AVX Corporation 08055C562J4T2A
08055C562J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C562J4T2A
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C562J4T2A.pdf
Availability of 08055C562J4T2A
QUANTITY
08055C562J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C562J4T2A
Internal Part NumberEIS-08055C562J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C562J4T2A
Related Links08055C5, 08055C562J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C562J4T2A Details Description
Related parts for 08055C562J4T2A
IC MPU I.MX31 532MHZ 457MAPBGA datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO CODEC 4CH 87-BGA datasheet.pdf
LED SHWO WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 17.8VWM 31.9VC DO215AB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
BLADE SLUG datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf