AVX Corporation 08055C562JAT2A
08055C562JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C562JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C562JAT2A.pdf
Availability of 08055C562JAT2A
QUANTITY
08055C562JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C562JAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C562JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C562JAT2A
Related Links08055C5, 08055C562JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C562JAT2A Details Description
Related parts for 08055C562JAT2A
RES SMD 6.19K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100 WW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 34POS 5A datasheet.pdf
FUSE LINKS FOR RLN 250V 8A datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC FLIP FLOP OCT D POS 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 130PO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 400VDC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 3900UF 15V CHA MNT datasheet.pdf