AVX Corporation 08055C562JAT4A
08055C562JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055C562JAT4A
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C562JAT4A.pdf
Availability of 08055C562JAT4A
QUANTITY
08055C562JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C562JAT4A
Internal Part NumberEIS-08055C562JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C562JAT4A
Related Links08055C5, 08055C562JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C562JAT4A Details Description
Related parts for 08055C562JAT4A
CONN PLUG 2POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 37POS GOLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
BOE-BOT ELEC COMPONENT KIT datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf