AVX Corporation 08055C562MAT2A
08055C562MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C562MAT2A
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C562MAT2A.pdf
Availability of 08055C562MAT2A
QUANTITY
08055C562MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C562MAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C562MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C562MAT2A
Related Links08055C5, 08055C562MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C562MAT2A Details Description
Related parts for 08055C562MAT2A
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 12K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf