AVX Corporation 08055C563KAT2A
08055C563KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C563KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C563KAT2A.pdf
Availability of 08055C563KAT2A
QUANTITY
08055C563KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C563KAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C563KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C563KAT2A
Related Links08055C5, 08055C563KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C563KAT2A Details Description
Related parts for 08055C563KAT2A
IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC DAS 12-BIT 100KSPS 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN CIC FFC RCPT 14POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/20W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
CABLE 15POS .100 JUMPER 1.25 INC datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
SR BTS 30A 5 ASY CP datasheet.pdf