AVX Corporation 08055C821KAT4A
08055C821KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055C821KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C821KAT4A.pdf
Availability of 08055C821KAT4A
QUANTITY
08055C821KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C821KAT4A
Internal Part NumberEIS-08055C821KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C821KAT4A
Related Links08055C8, 08055C821KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C821KAT4A Details Description
Related parts for 08055C821KAT4A
IDC CABLE- ASN26A/ AE26M / ASN26 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
TOOL EXTRACTOR MALE TERM RP13 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 WW datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5 datasheet.pdf
HARDWARE 208-PIN 1.0MM Z datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 50POS W/KEY GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf