AVX Corporation 08055C822KAT4A
08055C822KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055C822KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8200PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C822KAT4A.pdf
Availability of 08055C822KAT4A
QUANTITY
08055C822KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C822KAT4A
Internal Part NumberEIS-08055C822KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C822KAT4A
Related Links08055C8, 08055C822KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C822KAT4A Details Description
Related parts for 08055C822KAT4A
CONN HEADER .100 DUAL STR 14POS datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 38A TO252 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
HEAT SINK LED BLACK BRIDGELUX datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf