AVX Corporation 08055E333MAT2A
08055E333MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055E333MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 50V Z5U 0805
Datasheet Download
08055E333MAT2A.pdf
Availability of 08055E333MAT2A
QUANTITY
08055E333MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055E333MAT2A
Internal Part NumberEIS-08055E333MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055E333MAT2A
Related Links08055E3, 08055E333MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055E333MAT2A Details Description
Related parts for 08055E333MAT2A
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
RES 2.29 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf