AVX Corporation 08055E334MAT2A
08055E334MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055E334MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V Z5U 0805
Datasheet Download
08055E334MAT2A.pdf
Availability of 08055E334MAT2A
QUANTITY
08055E334MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055E334MAT2A
Internal Part NumberEIS-08055E334MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055E334MAT2A
Related Links08055E3, 08055E334MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055E334MAT2A Details Description
Related parts for 08055E334MAT2A
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RETENTION CLIP datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 32SGL 3.18MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 40-160VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf