AVX Corporation 08055F683K4T2A
08055F683K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08055F683K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V X8R 0805
Datasheet Download
08055F683K4T2A.pdf
Availability of 08055F683K4T2A
QUANTITY
08055F683K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055F683K4T2A
Internal Part NumberEIS-08055F683K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055F683K4T2A
Related Links08055F6, 08055F683K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055F683K4T2A Details Description
Related parts for 08055F683K4T2A
TERM BLOCK PCB 4POS 5.08MM BLACK datasheet.pdf
RES SMD 73.2OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 47.67VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 22POS DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
GDT 420V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CAP FILM 0.00075UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf