AVX Corporation 08055G105ZAT2A
08055G105ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055G105ZAT2A
Brief Description
CAP CER 1UF 50V Y5V 0805
Datasheet Download
08055G105ZAT2A.pdf
Availability of 08055G105ZAT2A
QUANTITY
08055G105ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055G105ZAT2A
Internal Part NumberEIS-08055G105ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055G105ZAT2A
Related Links08055G1, 08055G105ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055G105ZAT2A Details Description
Related parts for 08055G105ZAT2A
DIODE GEN PURP 800V 12A DO203AA datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 71A ECO-PAC1 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 2.56"L X 2.56"W datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 520VDC RADIAL datasheet.pdf
BLZP 5.08/05/270LH SN BK BX datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 50POS datasheet.pdf