AVX Corporation 08055G823ZAT2A
08055G823ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055G823ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V Y5V 0805
Datasheet Download
08055G823ZAT2A.pdf
Availability of 08055G823ZAT2A
QUANTITY
08055G823ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055G823ZAT2A
Internal Part NumberEIS-08055G823ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.71mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055G823ZAT2A
Related Links08055G8, 08055G823ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055G823ZAT2A Details Description
Related parts for 08055G823ZAT2A
IC LINE DRIVER DUAL 3ST 8-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC PROG DIV-BY-N COUNTER 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 5% 1W 1210 datasheet.pdf
CONN SEC II 20 POS 100 C/L R/A datasheet.pdf
THERMOSTAT 3100 SERIES HERMETIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 5W T18 datasheet.pdf