AVX Corporation 08055G823ZAT2A
08055G823ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055G823ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V Y5V 0805
Datasheet Download
08055G823ZAT2A.pdf
Availability of 08055G823ZAT2A
QUANTITY
08055G823ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055G823ZAT2A
Internal Part NumberEIS-08055G823ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.028" (0.71mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055G823ZAT2A
Related Links08055G8, 08055G823ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055G823ZAT2A Details Description
Related parts for 08055G823ZAT2A
PHOTOTRANS SILICON NPN TO-18 datasheet.pdf
EUROCARD TYPE B datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 0.324 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
RES 180 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf