AVX Corporation 08055J140FBTTR
08055J140FBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08055J140FBTTR
Brief Description
CAP THIN FILM 14PF 50V 0805
Datasheet Download
08055J140FBTTR.pdf
Availability of 08055J140FBTTR
QUANTITY
08055J140FBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055J140FBTTR
Internal Part NumberEIS-08055J140FBTTR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance14pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055J140FBTTR
Related Links08055J1, 08055J140FBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055J140FBTTR Details Description
Related parts for 08055J140FBTTR
IC OPAMP VFB 400MHZ 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
IC TRANSCVR 8BIT NON-INV 20DIP datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 150MW 0503 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 28MM datasheet.pdf
CABLE 7COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 30A TO3PF datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf