AVX Corporation 08055J3R9ABTTR
08055J3R9ABTTR picture photo
Mfg. Part Number
08055J3R9ABTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 3.9PF 50V 0805
Datasheet Download
08055J3R9ABTTR.pdf
Availability of 08055J3R9ABTTR
QUANTITY
08055J3R9ABTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055J3R9ABTTR
Internal Part NumberEIS-08055J3R9ABTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.9pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055J3R9ABTTR
Related Links08055J3, 08055J3R9ABTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055J3R9ABTTR Details Description
Related parts for 08055J3R9ABTTR
CONN HEADER 120POS 2MM PRESSFIT datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 240POS YEL 15AU datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 2.5W 4823 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 75 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 250MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf