AVX Corporation 08055K330GAWTR
08055K330GAWTR picture photo
Mfg. Part Number
08055K330GAWTR
Brief Description
CAP THIN FILM 33PF 50V 0805
Datasheet Download
08055K330GAWTR.pdf
Availability of 08055K330GAWTR
QUANTITY
08055K330GAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055K330GAWTR
Internal Part NumberEIS-08055K330GAWTR
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055K330GAWTR
Related Links08055K3, 08055K330GAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055K330GAWTR Details Description
Related parts for 08055K330GAWTR
BUZZER 12VDC 106DB 3-TERM CERAM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.93V LOW SC-70 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR REED PCB 40.5MM T/H datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 9.8UH T37 datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
RES 68 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf