AVX Corporation 08055K330JBTTR\M
08055K330JBTTR\M picture photo
Mfg. Part Number
08055K330JBTTR\M
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 33PF 50V 0805
Datasheet Download
08055K330JBTTR\M.pdf
Availability of 08055K330JBTTR\M
QUANTITY
08055K330JBTTR\M Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055K330JBTTR\M
Internal Part NumberEIS-08055K330JBTTR\M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055K330JBTTR\M
Related Links08055K33, 08055K330JBTTR\M Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055K330JBTTR\M Details Description
Related parts for 08055K330JBTTR\M
PIN TIP JACK W/WIRE WRAP BLACK datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 32MBPS 16-QSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 3.5A 45 MOHM TH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 12POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf