AVX Corporation 08055K560JAWTR
08055K560JAWTR picture photo
Mfg. Part Number
08055K560JAWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 56PF 50V 0805
Datasheet Download
08055K560JAWTR.pdf
Availability of 08055K560JAWTR
QUANTITY
08055K560JAWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055K560JAWTR
Internal Part NumberEIS-08055K560JAWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-F®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.029" (0.73mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055K560JAWTR
Related Links08055K5, 08055K560JAWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055K560JAWTR Details Description
Related parts for 08055K560JAWTR
IC DRIVER HALF BRIDGE 8SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .100 RT/A DUAL datasheet.pdf
IC 20-BIT BUS SW 2-PORT 48-BQSOP datasheet.pdf
LED 3MM GAP DIFF GRN RA HOUSING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 20-HTSSOP datasheet.pdf
IC REG BUS TERMINATION 2A 8SOP datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM SMBJ datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
ACCY CLAMSHELL LEAD FREE XFP 21- datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf