AVX Corporation 08055U0R5DAT2A
08055U0R5DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055U0R5DAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055U0R5DAT2A.pdf
Availability of 08055U0R5DAT2A
QUANTITY
08055U0R5DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055U0R5DAT2A
Internal Part NumberEIS-08055U0R5DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055U0R5DAT2A
Related Links08055U0, 08055U0R5DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055U0R5DAT2A Details Description
Related parts for 08055U0R5DAT2A
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 24.9OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC-DC ADJ 48VIN 70W VERT datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20DIP datasheet.pdf
BOARD EVAL BASED ON STFPC311 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
PREC RES 40-48 OHM 2010 .1% datasheet.pdf
SOCKET ADAPT SOIC-W TO 20DIP 0.3 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A datasheet.pdf