AVX Corporation 08055U130GAT2A
08055U130GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055U130GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 13PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055U130GAT2A.pdf
Availability of 08055U130GAT2A
QUANTITY
08055U130GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055U130GAT2A
Internal Part NumberEIS-08055U130GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance13pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055U130GAT2A
Related Links08055U1, 08055U130GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055U130GAT2A Details Description
Related parts for 08055U130GAT2A
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DPDT datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf