AVX Corporation 08055U131JAT2A
08055U131JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055U131JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 130PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055U131JAT2A.pdf
Availability of 08055U131JAT2A
QUANTITY
08055U131JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055U131JAT2A
Internal Part NumberEIS-08055U131JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance130pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055U131JAT2A
Related Links08055U1, 08055U131JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055U131JAT2A Details Description
Related parts for 08055U131JAT2A
OPTOISOLATOR 5.3KV SCR 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.5KV 12A TO220F datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN JACKSCREW LP ALLEN 4-40 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf