AVX Corporation 08055U151FAT9A
08055U151FAT9A picture photo
Mfg. Part Number
08055U151FAT9A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055U151FAT9A.pdf
Availability of 08055U151FAT9A
QUANTITY
08055U151FAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055U151FAT9A
Internal Part NumberEIS-08055U151FAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055U151FAT9A
Related Links08055U1, 08055U151FAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055U151FAT9A Details Description
Related parts for 08055U151FAT9A
CABLE CAT.5E SHIELDED YELLOW 1M datasheet.pdf
IC DC/DC CONV/CHRGR ADJ 20-QFN datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 40PS STR SHORT LATCH datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 40W datasheet.pdf
RES SMD 21.5 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 7.37MM datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf