AVX Corporation 08055U360JAT2A
08055U360JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055U360JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 36PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055U360JAT2A.pdf
Availability of 08055U360JAT2A
QUANTITY
08055U360JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055U360JAT2A
Internal Part NumberEIS-08055U360JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance36pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055U360JAT2A
Related Links08055U3, 08055U360JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055U360JAT2A Details Description
Related parts for 08055U360JAT2A
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80.5X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU SOLID datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf