AVX Corporation 08055U3R6BAT2A
08055U3R6BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055U3R6BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055U3R6BAT2A.pdf
Availability of 08055U3R6BAT2A
QUANTITY
08055U3R6BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055U3R6BAT2A
Internal Part NumberEIS-08055U3R6BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.6pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055U3R6BAT2A
Related Links08055U3, 08055U3R6BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055U3R6BAT2A Details Description
Related parts for 08055U3R6BAT2A
IC BUFFER 6XGAMMA 16-TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT TIN 10POS datasheet.pdf
DIODE STUD MNT 240A 350V DO-9 datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 480POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC DECODER VID HDMI 100CSBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf