AVX Corporation 08055U680GAT2A
08055U680GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055U680GAT2A
Brief Description
CAP CER 68PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055U680GAT2A.pdf
Availability of 08055U680GAT2A
QUANTITY
08055U680GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055U680GAT2A
Internal Part NumberEIS-08055U680GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055U680GAT2A
Related Links08055U6, 08055U680GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055U680GAT2A Details Description
Related parts for 08055U680GAT2A
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
HEADER INTERFACE ICD2 16F688 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK ISO 8SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8MSOP datasheet.pdf
RES 68K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf