AVX Corporation 08055U820GAT2A
08055U820GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055U820GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 82PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055U820GAT2A.pdf
Availability of 08055U820GAT2A
QUANTITY
08055U820GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055U820GAT2A
Internal Part NumberEIS-08055U820GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055U820GAT2A
Related Links08055U8, 08055U820GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055U820GAT2A Details Description
Related parts for 08055U820GAT2A
MOSFET N-CH 200V 39A TO220AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 4A 4.5-18VIN 1.8V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 28AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 5.8UH 1.25A 182.4 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf