AVX Corporation 08055U820GAT2A
08055U820GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055U820GAT2A
Brief Description
CAP CER 82PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055U820GAT2A.pdf
Availability of 08055U820GAT2A
QUANTITY
08055U820GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055U820GAT2A
Internal Part NumberEIS-08055U820GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055U820GAT2A
Related Links08055U8, 08055U820GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055U820GAT2A Details Description
Related parts for 08055U820GAT2A
RES SMD 113K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SPRING 6POS DUAL .275 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN PLUG 76POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.9NS 132BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
M5 1.2MM ROBTC PNP NO datasheet.pdf
LED 3535L 5700K 80CRI COOL WHITE datasheet.pdf
PAKET P300 KRAFTMESS datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf