AVX Corporation 08055U8R2CAT2A
08055U8R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055U8R2CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055U8R2CAT2A.pdf
Availability of 08055U8R2CAT2A
QUANTITY
08055U8R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055U8R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-08055U8R2CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.045" (1.15mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055U8R2CAT2A
Related Links08055U8, 08055U8R2CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055U8R2CAT2A Details Description
Related parts for 08055U8R2CAT2A
SOCKET PC MNT FOR DSP1A RELAYS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CLAMP ADJ ADH .69" datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TV 29C 29#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 12MSOP datasheet.pdf