AVX Corporation 08056A3R3DAT2A
08056A3R3DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08056A3R3DAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3PF 6.3V NP0 0805
Datasheet Download
08056A3R3DAT2A.pdf
Availability of 08056A3R3DAT2A
QUANTITY
08056A3R3DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08056A3R3DAT2A
Internal Part NumberEIS-08056A3R3DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08056A3R3DAT2A
Related Links08056A3, 08056A3R3DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08056A3R3DAT2A Details Description
Related parts for 08056A3R3DAT2A
TERMINAL BLOCK 7.50MM 5POS PCB datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 10% 2413 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 80POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT SKT datasheet.pdf