AVX Corporation 08056D106MAT2A
08056D106MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08056D106MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0805
Datasheet Download
08056D106MAT2A.pdf
Availability of 08056D106MAT2A
QUANTITY
08056D106MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08056D106MAT2A
Internal Part NumberEIS-08056D106MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08056D106MAT2A
Related Links08056D1, 08056D106MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08056D106MAT2A Details Description
Related parts for 08056D106MAT2A
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 12MM PREWIRED MOD datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 12+PE INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
TRIM KIT 48" X 42" UMMAT AL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPST 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 19.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf