AVX Corporation 0805DD474KAT2A
0805DD474KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805DD474KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 35V X7R 0805
Datasheet Download
0805DD474KAT2A.pdf
Availability of 0805DD474KAT2A
QUANTITY
0805DD474KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805DD474KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805DD474KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805DD474KAT2A
Related Links0805DD4, 0805DD474KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805DD474KAT2A Details Description
Related parts for 0805DD474KAT2A
CONN HEADER 2POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 3KOHM 3% datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 18.7VC SMA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 3A TO263-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf