API Delevan 0805R-182G
0805R-182G picture photo
Mfg. Part Number
0805R-182G
Brief Description
FIXED IND 1.8UH 170MA 2.5 OHM
Datasheet Download
0805R-182G.pdf
Availability of 0805R-182G
QUANTITY
0805R-182G Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805R-182G
Internal Part NumberEIS-0805R-182G
Material - CoreCeramic
Inductance1.8µH
Tolerance±2%
Current Rating170mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq16 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant80MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805R-182G
Related Links0805R, 0805R-182G Datasheet, API Delevan Distributor
0805R-182G Details Description
Related parts for 0805R-182G
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.5A 8DIP datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 256MB datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 4.096V SC70 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 2W SMBG datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf