API Delevan 0805R-391J
0805R-391J picture photo
Mfg. Part Number
0805R-391J
Brief Description
FIXED IND 390NH 290MA 1.5 OHM
Datasheet Download
0805R-391J.pdf
Availability of 0805R-391J
QUANTITY
0805R-391J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805R-391J
Internal Part NumberEIS-0805R-391J
Material - CoreCeramic
Inductance390nH
Tolerance±5%
Current Rating290mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.5 Ohm Max
Q @ Freq48 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant560MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805R-391J
Related Links0805R, 0805R-391J Datasheet, API Delevan Distributor
0805R-391J Details Description
Related parts for 0805R-391J
KWIK CLIP "D" TYPE LOCKING 1/2" datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
IC 6CH GAMMA CRRCT BUFF 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf