AVX Corporation 0805VA180JAT2A
0805VA180JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805VA180JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
0805VA180JAT2A.pdf
Availability of 0805VA180JAT2A
QUANTITY
0805VA180JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805VA180JAT2A
Internal Part NumberEIS-0805VA180JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805VA180JAT2A
Related Links0805VA1, 0805VA180JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805VA180JAT2A Details Description
Related parts for 0805VA180JAT2A
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC 3.3V LDO/DUAL SWITCH 8-MSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 120MA 3.5 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
PIN COMPLETE datasheet.pdf
1MM GULL WING SMT HEADER datasheet.pdf