AVX Corporation 0805VA180KAT2A
0805VA180KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805VA180KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 18PF 250V NP0 0805
Datasheet Download
0805VA180KAT2A.pdf
Availability of 0805VA180KAT2A
QUANTITY
0805VA180KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805VA180KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805VA180KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805VA180KAT2A
Related Links0805VA1, 0805VA180KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805VA180KAT2A Details Description
Related parts for 0805VA180KAT2A
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 10BIT 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 4B 8HVSON datasheet.pdf
SENS PROX M18 16MM NPN-NO UNSHLD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ datasheet.pdf
CONN FFC VERT 30POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MINI CAM IV TERMIN-N MACHINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 100POS datasheet.pdf