AVX Corporation 0805YA101FAT2A
0805YA101FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YA101FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
0805YA101FAT2A.pdf
Availability of 0805YA101FAT2A
QUANTITY
0805YA101FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YA101FAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YA101FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YA101FAT2A
Related Links0805YA1, 0805YA101FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YA101FAT2A Details Description
Related parts for 0805YA101FAT2A
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
IND SNAP-IN PANEL MNT 563NM GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/4W CARBON LINEAR datasheet.pdf