AVX Corporation 0805YA560KAT2A
0805YA560KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YA560KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
0805YA560KAT2A.pdf
Availability of 0805YA560KAT2A
QUANTITY
0805YA560KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YA560KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YA560KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YA560KAT2A
Related Links0805YA5, 0805YA560KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YA560KAT2A Details Description
Related parts for 0805YA560KAT2A
IC VOLT DETECT 2.5V CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING 64POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 10POS datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 58VDC BLADE 1000PC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.09A 37 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf