AVX Corporation 0805YA822JAT2A
0805YA822JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YA822JAT2A
Brief Description
CAP CER 8200PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
0805YA822JAT2A.pdf
Availability of 0805YA822JAT2A
QUANTITY
0805YA822JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YA822JAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YA822JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YA822JAT2A
Related Links0805YA8, 0805YA822JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YA822JAT2A Details Description
Related parts for 0805YA822JAT2A
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 75K OHM 1608 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.215 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 61POS PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf
SLEEVING BRAIDED NYLON BLK 100' datasheet.pdf
CBL TNC BKHD JACK-AMC PLUG 200MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 62POS datasheet.pdf