AVX Corporation 0805YC102K4T2A
0805YC102K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YC102K4T2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 16V X7R 0805
Datasheet Download
0805YC102K4T2A.pdf
Availability of 0805YC102K4T2A
QUANTITY
0805YC102K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YC102K4T2A
Internal Part NumberEIS-0805YC102K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YC102K4T2A
Related Links0805YC1, 0805YC102K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YC102K4T2A Details Description
Related parts for 0805YC102K4T2A
IC CONTROLLER PFC 5V 35MA 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8"-48" BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1.8K OHM 1% 1206 datasheet.pdf
LED 3MM RED DIFF BI-LEVEL CBI datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf