AVX Corporation 0805YC104MAT2A
0805YC104MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YC104MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
0805YC104MAT2A.pdf
Availability of 0805YC104MAT2A
QUANTITY
0805YC104MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YC104MAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YC104MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YC104MAT2A
Related Links0805YC1, 0805YC104MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YC104MAT2A Details Description
Related parts for 0805YC104MAT2A
MODULE SDRAM 133 256MB 144SODIMM datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 176BGA datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC CLK GEN 250.00MHZ 3.3V 24VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf