AVX Corporation 0805YC104MAT2A
0805YC104MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YC104MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
0805YC104MAT2A.pdf
Availability of 0805YC104MAT2A
QUANTITY
0805YC104MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YC104MAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YC104MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YC104MAT2A
Related Links0805YC1, 0805YC104MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YC104MAT2A Details Description
Related parts for 0805YC104MAT2A
IC REG LDO 2.8V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 26AWG .100 BLUE datasheet.pdf
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 24MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CTV 29C 29#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf