AVX Corporation 0805YC105K4T2A
0805YC105K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YC105K4T2A
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
0805YC105K4T2A.pdf
Availability of 0805YC105K4T2A
QUANTITY
0805YC105K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YC105K4T2A
Internal Part NumberEIS-0805YC105K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YC105K4T2A
Related Links0805YC1, 0805YC105K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YC105K4T2A Details Description
Related parts for 0805YC105K4T2A
RES SMD 21.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HOUSING 28POS 2MM W/O KEY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.07M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SMART PWR SSR 2CH POWERSO10 datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LABEL ROLL datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 90D datasheet.pdf
LED ARRAY 1000LM NEU WHITE COB datasheet.pdf
CLINCH NUT datasheet.pdf
GT 3C 3#4 SKT RECP JAM datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 16 V datasheet.pdf