AVX Corporation 0805YC222JAT2A
0805YC222JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YC222JAT2A
Brief Description
CAP CER 2200PF 16V X7R 0805
Datasheet Download
0805YC222JAT2A.pdf
Availability of 0805YC222JAT2A
QUANTITY
0805YC222JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YC222JAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YC222JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YC222JAT2A
Related Links0805YC2, 0805YC222JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YC222JAT2A Details Description
Related parts for 0805YC222JAT2A
MOSFET N-CH 800V 4.1A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 15MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
TAPE POLYMER RESIN 19.1MM 5/PK datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2K FLASH 16QFN datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 5-110V PANEL MT datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf