AVX Corporation 0805YC224K4T2A
0805YC224K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YC224K4T2A
Brief Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
0805YC224K4T2A.pdf
Availability of 0805YC224K4T2A
QUANTITY
0805YC224K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YC224K4T2A
Internal Part NumberEIS-0805YC224K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YC224K4T2A
Related Links0805YC2, 0805YC224K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YC224K4T2A Details Description
Related parts for 0805YC224K4T2A
MOSFET N-CH 500V 2.5A DPAK datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS2500-337 datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT TIN 2.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 40POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 30W datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 110MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 8.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
ATTENUATOR 10 DB DC 18GHZ datasheet.pdf