AVX Corporation 0805YC224M4T4A
0805YC224M4T4A picture photo
Mfg. Part Number
0805YC224M4T4A
Brief Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
0805YC224M4T4A.pdf
Availability of 0805YC224M4T4A
QUANTITY
0805YC224M4T4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YC224M4T4A
Internal Part NumberEIS-0805YC224M4T4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YC224M4T4A
Related Links0805YC2, 0805YC224M4T4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YC224M4T4A Details Description
Related parts for 0805YC224M4T4A
THERMISTOR NTC 2K OHM @ 25C datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DSP CTLR 16BIT 182CSPBGA datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 2.55 OHM 1% AXL datasheet.pdf
FERRULE KIT FOR PBM 126U CABLE datasheet.pdf
PLASTIC BACKSHELL datasheet.pdf
KK 100 HDR POL RTAN 29POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG RED 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 32POS TIN datasheet.pdf
5 V Slew-Rate Limited Half- and Full-Duplex RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf